About Me


Robert Gojević (rođen 1968.) jedan je od rijetkih suvremenih fotografa koji u doba masovne digitalne reprodukcije, gdje fotografija gubi na vrijednosti, bira suprotan put – put jedinstvenosti, ručnog stvaranja i neponovljivosti. Kroz povijesne fotografske tehnike reinterpretira suvremeni vizualni izraz, oživljavajući zaboravljene procese 19. stoljeća u kontekstu današnje umjetnosti. Njegov rad, istodobno arhivski i eksperimentalni, spaja prošlost i sadašnjost, istražujući granice portreta i društvenog angažmana. Rođen i živi u Zagrebu, gdje djeluje kao slobodni umjetnik.

 

Umjetnički pristup i tehnike

Gojević je prepoznat kao jedan od rijetkih suvremenih fotografa koji dosljedno koristi tehnike 19. stoljeća u kontekstu suvremene umjetnosti. Njegova specijalnost su mokre ploče kolodija (ambrotipije i ferotipije), koje izrađuje ručno u vlastitom studiju, kao i povijesni postupci tiska poput slanih otisaka, albumina, cijanotipije i Van Dyke printa. Njegovi portreti nose snažan vizualni identitet, nadilazeći dokumentarizam kako bi istražili osobnost subjekta i koncept anakronizma.

Gojevićev atelje postao je prepoznato mjesto susreta i druženja kulturne elite, ugostivši više od 130 javnih osoba – od slikara, pisaca, dizajnera, glazbenika, kipara, plesača do fotografa i drugih istaknutih umjetnika. Njegov atelje nije samo fotografski studio već i prostor kreativne razmjene i dijaloga među umjetnicima.

 

Angažirana fotografija

Gojevićev rad uključuje i snažan angažman u društvenim temama kroz fotografske projekte koji adresiraju važne društvene probleme. Projekt “Up For Down“, predstavljen na Međunarodni dan osoba s Down sindromom 2020. godine, istražuje identitet i svijest o životu s Down sindromom kroz seriju od 21 mokro-kolodijske ploče. Fotografije portretiraju majke s djecom, muškarce i žene različitih dobi, naglašavajući važnost inkluzije i podrške zajednice. Ovaj projekt je dobio značajnu međunarodnu pažnju i predstavljen je na prestižnom američkom fotografskom portalu Lenscratch, gdje su objavljene Gojevićeve fotografije i intervju o njegovom radu.

Također, projekt “Žene šute i skrivaju svoje lice“, posvećen borbi protiv nasilja nad ženama, izlagan je diljem Hrvatske i izazvao je veliku pozornost. Ova serija fotografija, koja snažno progovara o položaju žena i problemu nasilja, prikazivana je više od dva mjeseca na RTL televiziji, svakodnevno dopirući do široke publike i potičući javnu raspravu o ovoj važnoj temi.

 

Baština i kolekcionarstvo

Kao strastveni kolekcionar ranih zagrebačkih fotografija iz sredine 19. stoljeća, Gojević je posvetio nekoliko svojih umjetničkih projekata pionirima hrvatske fotografije. Posebno se ističe njegov rad na reinterpretaciji i aktualizaciji nasljeđa Franje Pommera, prvog zagrebačkog fotografa, koji je sredinom 19. stoljeća snimio seriju portreta 15 književnika. Gojević je ovaj povijesni projekt oživio kroz suvremene portrete istaknutih hrvatskih književnika, zahvaljujući čemu je u Muzeju grada Zagreba održana prva velika izložba posvećena Franji Pommeru. Ova dvostruka izložba Pommer / Gojević spojila je povijesnu i suvremenu fotografiju, naglašavajući kontinuitet i značaj umjetničkog portretiranja kroz stoljeća.

Osim toga, Gojević je bio jedan od najvažnijih promotora Toše Dabca u svijetu – uređujući specijalne brojeve svog časopisa posvećene Dabcu te održavajući web stranicu posvećenu njegovom radu, čime je pridonio međunarodnoj prepoznatljivosti ovog značajnog hrvatskog fotografa.

 

Međunarodni projekti i suradnje

Gojevićev projekt “Čovjek i POLaroid” predstavlja jedinstven fotografski eksperiment u kojem je kombinirao instant fotografiju s tradicionalnim kolodijskim portretima. Tijekom godina portretirao je preko 130 modela u svom ateljeu, istodobno bilježeći njihov lik na neponovljivim polaroidima koje su sami potpisivali. Ova serija predstavlja vizualni dnevnik jednog razdoblja, a dodatnu vrijednost projektu donijela je suradnja s američkim fotografom Markom Sinkom, bivšim osobnim pomoćnikom Andyja Warhola i renomiranim umjetnikom mokre ploče kolodija. Njegove potpisane polaroidne portrete, snimljene u Warholovom okruženju, izložio je uz Gojevićeve radove, stvarajući snažan vizualni dijalog između prošlosti i sadašnjosti.

Brojne Gojevićeve fotografije objavljene su i u prestižnom časopisu Analog Forever Magazine, jednom od vodećih svjetskih časopisa posvećenih analognim i filmskim fotografskim procesima. Ovaj časopis od 2018. godine djeluje kao globalna platforma za promociju fotografa koji koriste analogne procese, pružajući im priliku za prezentaciju radova putem tiskane publikacije, online značajki, intervjua, recenzija knjiga i virtualnih izložbi.

 

Izložbe, nagrade i priznanja

Gojevićeve fotografije izlagane su na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Njegovi radovi nalaze se u privatnim i javnim zbirkama, a redovito su objavljivani u nacionalnim i međunarodnim publikacijama. Njegov portret Vladimira Malakhova nagrađen je zlatnom medaljom na prestižnom natječaju u New Yorku, dok su njegovi portreti književnika Roberta Perišića objavljeni u uglednim svjetskim medijima poput New York Timesa i Le Monda. Osvojio je i brojne nagrade u Hrvatskoj te je izlagao u renomiranim muzejima poput Muzeja grada Zagreba, Muzeja za umjetnost i obrt, Muzej suvremene umjetnosti, Muzeja Mimara, Virovitičkog muzeja, Muzeja grada Koprivnice i Muzeja grada Rovinja, kao i u mnogim galerijama diljem zemlje. Njegovi radovi, intervjui i objave redovito su prisutni u prestižnim nacionalnim i međunarodnim novinama i publikacijama.

Mnogi od njegovih portreta koriste se kao službeni portreti, a posebno se ističe portret Mirka Ilića, jednog od najpoznatijih svjetskih dizajnera s adresom u New Yorku. Riječ je o više od stotinu portreta suvremenika iz svijeta kazališta, baleta, glazbe, filma, televizije i medija, grafičkog i modnog dizajna, s posebnim naglaskom na suvremenu umjetnost, pisce i pjesnike, likovne i glazbene kritičare, kustose, slikare, crtače stripa, ilustratore, animatore, fotografe i medijske umjetnike.

 

Urednički i kustoski rad

Kao osnivač, glavni urednik i umjetnički direktor prestižnih međunarodnih internetskih magazina za fotografiju Bulb (2007. – 2009.) i Blur (2009. – 2018.), Gojević je imao ključnu ulogu u promoviranju suvremene fotografije i povezivanju umjetnika iz cijelog svijeta. Prema Google analitici, Blur se čitao u više od 200 zemalja svijeta, a na nekim ljestvicama svrstan je među deset najboljih internetskih magazina o fotografiji u svijetu. Magazin je donosio intervjue s najpoznatijim svjetskim fotografima, jednako kao i s talentiranim amaterima, čime je stvarao most između profesionalne i nezavisne fotografske scene. Bio je selektor i član žirija na više međunarodnih fotografskih natječaja, gdje je pridonio prepoznavanju novih talenata i suvremenih fotografskih trendova. Osim toga, bio je organizator nekoliko samostalnih izložbi domaćih fotografa te grupnih izložbi inozemnih fotografa iz cijelog svijeta.

 

Društveni angažman i članstva

Aktivan je član Sekcije za umjetničku fotografiju ULUPUH-a (Hrvatskog udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti) i HZSU-a (Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika). Njegov rad uključuje predavanja, radionice i mentorstvo mladim umjetnicima zainteresiranima za povijesne fotografske procese, čime aktivno doprinosi edukaciji i očuvanju analognih fotografskih tehnika.

 

Osobni umjetnički credo

U vremenu kada je valorizacija fotografije ozbiljno narušena i kada digitalni svijet potiče reprodukciju i efemernost, Gojević bira suprotan put – put jedinstvenosti, ručnog stvaranja i neindustrijskog pristupa. Iako koristi povijesne tehnike, njegov rad nije nostalgija, već svjestan izbor izražavanja suvremenih tema kroz metode koje omogućuju potpunu kontrolu nad procesom.

Svaka fotografija koju stvara rezultat je dugotrajnog rada, od kemijske pripreme do završne izrade. U tom procesu nije samo fotograf, već i kemičar, zanatlija i arhivist. Za razliku od digitalnih slika koje se neprestano umnožavaju, njegove fotografije su unikatne – nemoguće ih je ponoviti. Svaka ploča nosi nepredvidivost materijala, nesavršenosti ljudske ruke i trag vremena. Upravo te nesavršenosti čine ih autentičnima.

Fotografija je danas postala brz, lako dostupan i potrošan medij, a Gojević se kroz svoj rad suprotstavlja tom trendu. Njegova umjetnost nije bijeg u prošlost, već promišljeni dijalog s današnjicom kroz metodu koja nadilazi industrijsku proizvodnju slike. U vremenu kada je fotografija postala trivijalna, svojim radom vraća joj izvornu težinu, ritual i umjetničku vrijednost.

 

Zaključak

Gojevićev rad nije samo čuvanje povijesti, već i stvaranje dijaloga između prošlosti i sadašnjosti. Njegova strast prema analognim procesima i angažiranoj fotografiji svjedoči o moći vizualne umjetnosti da istovremeno bude i dokument i transformativni društveni čin. Njegovi projekti, zbog kompleksnosti tehnika kojima se služi, traju godinama, a ponekad i dulje od desetljeća. Jedan od takvih dugogodišnjih projekata je Zagreb, u kojem Gojević već više od osam godina bilježi motive grada Zagreba kroz povijesne fotografske procese. Ovakav pristup dugotrajnog i posvećenog rada čini ga jedinstvenim na suvremenoj fotografskoj sceni.

 

Popis ostvarenih samostalnih i skupnih izložbi

 

Samostalne izložbe

2022 | Studijski portreti | Gradski muzej Virovitica | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2022 | Studijski portreti | Galerija Koprivnica | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2021 | iLICA | Galerija ULUPUH, Zagreb | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2020 | Up For Down // Mi odlučujemo | Galerija Krančar, Zagreb | izložba odgođena zbog COVID-19 | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2019 | Faces, 65. Splitsko ljeto | Fotoklub Split | Galerija fotografija, Marmontova 5

2019 | Žene šute i skrivaju svoje lice | Korzo, Rijeka

2019 | Nude | Dvorac Trakošćan | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2019 | Žene šute i skrivaju svoje lice | Karlovac | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2019 | Žene šute i skrivaju svoje lice | Ivanić-Grad | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2019 | Standl/Šenoa/Gojević | Muzej Kuća Šenoa | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2018 | Pommer 1856 / Gojević 2016 | Muzej grada Koprivnice

2018 | Standl 1867 / Gojević 2017 | Park Maksimir, Zagreb | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2018 | Čovjek i polaroid | Galerija Oblok, Sesvete | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2017 | Retroavangarda Rovinj | Galerija Batana, Rovinj | kustos: Hrvoje Gržina

2017 | Vinkovci | Galerija fotografije Meraja, Vinkovci

2017 | Famme (Fatale) | Ivanić-Grad | kustosica: Draženka Jalšić Ernečić

2017 | Pommer 1856 / Gojević 2016 | Muzej grada Zagreba | kustosica: Iva Prosoli

2009 | Duhovi vremena | Foto galerija Lang, Samobor | kustos: Želimir Koščević

 

Skupne (žirirane) izložbe

2025 | ProART – bijenalna izložba | Galerija ULUPUH, Zagreb

2024 |Muzej suvremene umjetnosti | ATD dijalozi

2024 | Galerija Prica – međunarodno trijenale autoportreta

2023 | VIZURA 2024/ESKAPIZAM – bijenalna izložba | Galerija ULUPUH, Zagreb

2023 | ProART – bijenalna izložba | Galerija ULUPUH, Zagreb

2022 | VIZURA 2022 // reboot | bijenalna izložba | Galerija ULUPUH, Zagreb

2021 | ProART – bijenalna izložba | Galerija ULUPUH, Zagreb

2021 | Street Life 2021 | Life Framer | online grupna izložba

2021 | Stravinsky – 50 godina poslije | tematska izložba | Galerija ULUPUH, Zagreb

2021 | Fleeting Moments: Temporality and the Still Life | online grupna izložba | SAD

2021 | Voda 2021 – RC Zagreb Medvedgrad & Muzej krapinskih neandertalaca

2021 | 5. međunarodni trijenale autoportreta – Galerije Prica, POU Samobor

2021 | Voda 2021 – RC Zagreb Medvedgrad & Sekcija za fotografiju ULUPUH – Galerija AMZ

2020 | Vizura 2020 – Vrijeme ekstrema | Muzej Međimurja Čakovec

2020 | Ljubav kao transformacija | HDLU, Zagreb | virtualna izložba

2020 | 55. zagrebački salon | Galerija ULUPUH, Zagreb

2020 | Izložba novih članova ULUPUH-a | Galerija ULUPUH, Zagreb

2020 | Woman | Foto klub Color, Rijeka

2020 | 173/18 | Fotogalerija Lang, Samobor

2020 | Portret Hrvatske 2020 | Muzej Mimara, Zagreb

2020 | Vizura 2020 – Vrijeme ekstrema | Zagrebački bijenale fotografije

2019 | Portret 2019 | Muzej Mimara, Zagreb

2019 | Kultura u fokusu 2018./19. | Koprivnica

2019 | Kultura u fokusu 2018./19. | Varaždin, Atelje Uska ulica

2018 | Argonauti Zub vremena | Motovun

2017 | Salon fotografije Čakovec | Muzej Međimurja

2016 | 9. Photodays | Rovinj

2016 | Photodays | Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb

2016 | 37. zagrebački salon | Muzej Mimara, Zagreb

2016 | Salon fotografije Vinkovci | Galerija fotografije Meraja, Vinkovci

2011 | Galerija Badrov | Trg žrtava fašizma 1, Zagreb

 

Nagrade

2024 | Galerija Prica; Samobor – međunarodno trijenale autoportreta | prva nagrada

2022 | ZLATNA NAGRADA | reFocus Awards | New York | One Shot Photo Contest

2021 | Life Framer | London | nagrada za najbolju uličnu fotografiju | Bruce Gilden

2020 | Pohvala | 15. izdanje nagrade Julia Margaret Cameron za fotografkinje | selektorica: Elizabeth Avedon | nova sekcija, samo za muške fotografe: Ženski svemir

2020 | Pohvala | “Portret Hrvatske 2020.”

2020 | 1. mjesto | Zlatna plaketa i diploma | Foto klub Color

2019 | Kultura u fokusu 2018./19. | pobjednik kategorije umjetnički koncept

2019 | Pohvala | “Portret 2019.” | Hrvatski centar fotografije, Zagreb

2018 | 1. mjesto | “Zub vremena” | ARGONAUT Motovun

2017 | Fiap zlato | Salon fotografije Čakovec | kolekcija fotografija

2016 | 1. mjesto | PHOTODAYS Rovinj | kategorija Portret

2016 | Pohvala | “37. zagrebački salon – međunarodna izložba fotografije”, Muzej Mimara, Zagreb

2016 | Grand Prix | Salon fotografije Vinkovci 2016

 

Članci o radu i intervjui u tiskanim medijima

2025 | Novi List – Čarobnjak stare fotografije

2025 | 24 sata – alkemičar za fotografiju

2023 | Jutarnji list – Stari Zagreb

2021 | Jutarnji list – Sto portreta

2019 | Nacional | Standl/Šenoa/Gojević

2017 | Večernji list | Pommer 1856 / Gojević 2016

2017 | Nacional | Pommer 1856 / Gojević 2016

2017 | Jutarnji list | Subotnja matineja

2017 | Nedjeljni Jutarnji list | intervju

2017 | Glas Slavonije | samostalna izložba

2017 | Zagrebački list | intervju

2015 | Storybook

2015 | Playboy | intervju

2015 | Nacional | intervju